Draugus mēs varam izvēlēties, bet ģimeni gan nē. Ar nejaukiem, rupjiem ģimenes locekļiem var būt grūti tikt galā, tomēr, ir svarīgi iemācīties to darīt tā vietā, lai ļautu savām dusmām radīt šķelšanos. Vienalga, vai satiec viņu reizi gadā vai katru dienu, sper soļus, lai glābtu savu mentālo stāvokli un ģimenes saiknes.
Izvairīšanās no viņa ģimenes pasākumos
- Dodies uz citu vietu. Lai gan no tā var nebūt iespējams izvairīties, lielas ģimenes savākšanās parasti notiek plašās telpās. Tiec prom no rupjā ģimenes locekļa, vienkārši aizejot uz citu vietu. Esi pieklājīgs, paspied viņam roku un smaidi, tev nav pienākums iesaistīties citās aktivitātēs ar šo cilvēku.
- Turies aiz dzirdamības robežas. Pat, ja esi aizgājis uz citu telpu, tu vienalga varētu dzirdēt ko nepatīkamu. Dodies uz tādu vietu, kur viņa balsi apslāpēs citas skaņas, vai aizver tās istabas durvis, kur viņš atrodas.
- Ja tas ir tuvs ģimenes loceklis, ko nākas sastapt katru dienu, piemēram, māsa vai brālis, izplāno savu laiku tā, lai tev viņš būtu jāredz pēc iespējas mazāk. Piemēram, apmeklē dažādus pulciņus pēc skolas, lai tev nebūtu jāvakariņo pie viena galda ar rupju jaunāko brāli.
- Maini sarunas tematu, ja jūti, ka tā kļūst nepatīkama. Bieži vien nejauki cilvēki mēģina sev pievērst uzmanību, izraisot apkārtējos dažādas reakcijas. Ja zini, kādus tematus viņam patīk izraisīt, izvairies no tiem, pārejot uz neitrālu tēmu, kura neprasīs viņa viedokli vai reakciju
- Turies pa gabalu no viņa politiskajiem uzskatiem un runā par tēmām, kuras viņš izbauda un paliek pozitīvs, kā, piemēram, nesenajiem viņa mājokļa uzlabošanas darbiem. Saki kaut ko tādu: “šis ir grūts lēmums, par kuru es gribētu vairāk palasīt, pirms pieņemu lēmumu. Runājot par lasīšanu, uzgāju rakstu, kurā bija stāstīts, kā uzbūvēt lielisku galdu. Cik ilgi tu taisīji savējo?”
- Ja tas ir ģimenes loceklis, ko satiec katru dienu, esi sirsnīgs. Runājiet par kopīgām interesēm vai lietām, kas jums nepatīk, lai izveidotu saikni.
- Novērs viņu ar kādu aktivitāti. Atkarībā no ģimenes tikšanās apmēriem, varētu būt dažādas iespējas izlauzties no oficiālās daļas un uzsākt kādu aktivitāti. Lielos ģimenes salidojumos varētu būt nepieciešams kāds, kurš pieskata bērnus, sagatavo ēdienu vai sakopj svinību vietu. Deleģējot darbu, kas viņam patīk, kādu laiku radinieks būs aizņemts.
- Piemēram, lūdz palīdzību ar mašīnu, remonta padomiem vai sporta spēlēs ar bērniem.
- Uzmanies, lai neiekļautu viņu aktivitātēs, kur viņš varētu aizskart cilvēkus. Piedāvājot nejaukajam radiniekam iesaistīties sociālās aktivitātēs, varētu būt tas pats, kas pielaist uguni pulvera mucai.
- Esi aizņemts mājās vai uzsāc jaunu hobiju, lai izvairītos no nejauka brāļa/māsas. Vēl labāk, izrādi nerimstošu interesi vai atbalsti rupjā gimenes locekļa hobiju. Piemēram, ja viņam patīk noteiktas grāmatas vai video spēles, nopērc vairākas tādas, un viņš būs aizņemts uz ilgu laiku.
Konfrontēšana
- Esi tiešs par to, kas ir pieņemami. Nosaki, kas ir tas, kas tev traucē šajā ģimenes loceklī. Esi racionāls, un godīgi, atklāti izanalizē savas domas. Reizēm palidzēt var savu domu atklāšana kādam draugam vai citam ģimenes loceklim. “Paguli” uz savām emocijām vairākas dienas, lai būtu drošs, ka tās akurātas un racionālas.
- Atpazīstot savas sajūtas, būs vieglāk piemeklēt šai situācijai īpaši atbilstošu risinājumu.
- Sakārto savas domas un plāno, kā komunicēt nevis strīdēties. Pierakstot, ko vēlies sacīt, ir vieglāk izveidot sakarīgu un racionālu plānu.
- Sāc ar apļveida diagrammu vai vienkārši pieraksti visas savas emocijas un domas.
- Izmēģini, ko teiksi. Nav svarīgi, vai trenēsies spoguļa priekšā vai atkārtosi sakāmo ar kādu tuvinieku, sajūties ērti, runājot par esošo problēmu un nokļūstot nepatīkamā scenārijā.
- Skaidri noformulē savu neapmierinātību. Klusēšana dod vaļu sliktai uzvedībai. Citi ģimenes locekļi varētu nejusties pietiekami ērti, lai iejauktos notiekošajā. Vaļsirdīgi izrunājieties, un skaidri pasaki, kā viņa uzvedība ietekmē tevi un pārējo ģimeni.
- Ievelc dziļu elpu gan pirms konfrontācijas, gan tās laikā. Esi rāms, sakot lietas, ko otra persona varētu uztvert kā aizvainošanu. Atklāta ķermeņa valoda un draudzīga uzvedība var mazināt viņa aizsargreakciju.
- Atceries, ka rupji cilvēki var atrasties noliegumā vai kļūt pārlieku aizsardzīgi.
- Izmanto “es” apgalvojumus, lai paustu, kā tu jūties, tā vietā, lai uzsāktu teikumu ar “tu”. Nevaino viņu, bet konkrēti pasaki savas sajūtas, uzklausot arī, kas otram sakāms.
- Dari zināmu, kādas darbības ir veicamas, lai labotu situāciju. Pārliecinies, ka esi uzmanīgi izvēlējies vārdus, nevis ļāvis izpausties emocijām ar dusmīgu vai paceltu balsi.
- Piemēram, ja konfrontē savu brāli, saki: “Man nepatīk tavi dzēlīgie un sarkastiskie joki. Jokiem ir sava vieta un laiks. Vari jokot ar saviem draugiem vai ar mani, kad skatāmies televizoru, bet, lūdzu, nesaki lietas, kas sarūgtina mammu un tēti. Nesaki lietas pie vakariņu galda, it sevišķi, ja viņiem bijusi gara diena.”
- Ieplāno piemērotu laiku un izvēlies klusu vietu. Tu varētu sarežģīt situāciju, konfrontējot tuvinieku citu ģimenes locekļu priekšā, jo viņš varētu sajusties apkaunots un atriebties. Izvēlies vietu, kurā jūs abi variet būt vienlīdzīgi.
- Ieplānojot tikšanos otram piemērotā laikā, neliksi viņam justies piespiestam vai steidzinātam. Plānošana parāda, ka tu rēķinies ar otra laiku un ka tev tas ir pietiekami svarīgi.
- Iejūties otra situācijā. Esi objektīvs un neļauj emocijām aizēnot savu spriedumu. Pirms konfrontēt, iepazīsti savu tuvinieku mazliet labāk. Varbūt viņš izturas nejauki, jo ir ticis smagi audzināts vai jūtas nedrošs par saviem sasniegumiem, salīdzinot ar pārējo ģimeni.
- Neieurbies grūtos tematos, pats paliekot rupjš. Piemēram, ja otrs bieži atsaucas uz to, ka tu pelni daudz vairāk nekā viņš, saki, ka zini, cik grūti viņam un viņa ģimenei ir klājies. Piedāvā padomu un paskaidro, ka zini, kā viņš jūtas, izstāstot, cik smagi tev bija jāstrādā, lai finansiāli nonāktu tur, kur esi tagad.
- Saki ko tādu: “Vai esi tevi nepareizi saprotu? Tu liecies ļoti nejauks. Lūdzu, dari man zināmu, ja nepareizi saprotu tevis teikto, vai pasaki, ja esi bēdīgs. Es esmu šeit, lai klausītos un pārliecinātos, ka pareizi tevi saprotu.”
Runāšana ar citiem tuviniekiem
- Pajautā radiniekam, kuram ar konkrēto cilvēku ir labāki sakari, lai pārrunā viņa uzvedību. Ģimenes dinamika var būt sarežģīta, tādēļ atrodi vispiemērotāko personu rupjā tuvinieka konfrontēšanai. Izmanto citus ģimenes locekļus kā aizsargu. Uzrunā viņa tuvāko uzticības personu, lai konfrontācija nav jāveic pašam.
- Piemēram, viņam varētu būt tuvākas attiecības ar brālēnu, nevis brāli, vectētiņu, nevis tēti. Lai ar tuvinieku runā kāds, ko viņš ciena.
- Parunā ar saviem radiniekiem, lai noskaidrotu, vai arī viņus ietekmē konkrētā cilvēka rīcība. Pārliecinies, ka viņa rupjā izturēšanās ir reāla problēma, nevis tikai tava pārlieku jūtīgā reakcija. Aptaujā pārējos pa vienam un apliecini, ka vēlies pārliecināties, vai pret visiem ģimenes locekļiem tiek izrādīta cieņa.
- Daži tuvinieki nevēlēsies nevajadzīgu drāmu. Pārliecinies, ka vairākums ir tavā pusē.
- Esi labas uzvedības paraugs. Esi laipns un cieni visus ģimenes locekļus. Tas, ka kāds ir nelaipns, nenozīmē, ka tev jāatbild ar to pašu. Stāvi augstāk un uzvedies patīkami, lai neitralizētu negatīvas situācijas.
Neizmanto savus vērtīgos emocionālos un mentālos resursus, ieciklējoties uz lietām, ko nevari kontrolēt. Fokusējies uz lietām, kuras ģimenē padara tevi laimīgu, stiprini šīs saiknes un izbaudi kopā pavadītos brīžus.