Interneta izmantošana palielina risku inficēt datoru ar kādu vīrusu, kas var novest pie datu zaudēšanas vai zādzības. Ikvienam interneta lietotājam ir jāzina, kā pasargāt savu datoru.

Droša interneta pārlūkošana

Neklikšķini uz visa pēc kārtas

Internetā ir daudz dažādu reklāmu un banneru, kas ir veidoti, lai pievērstu tavu uzmanību un uz tiem klikšķinātu. Ir maza iespēja, ka tavs dators tiks inficēts, līdz tu pats uz kaut kā nebūsi uzklikšķinājis. Tādēļ nekad neklikšķini uz aizdomīgiem linkiem un banneriem.

Uzmanies no popup logiem

Dažreiz internetā mēdz parādīties popup logi, kas imitē antivīrusa programmas. Šie logi var maldināt lietotāju, ka antivīruss ir atradis infekciju. Ja tu uz tā klikšķini, tu lejupielādēsi kaitīgus failus. Vienmēr aizver šādus logus un turpmāk bloķē popup logus savas pārlūkprogrammas iestatījumos.

Iztīri kešatmiņu

Popup logi var uzkrāt informāciju pārlūkprogrammas kešatmiņā, kas veicinās to atkārtotu parādīšanos. Lai no tā izvairītos, regulāri to iztīri.

Izvēlies citu pārlūkprogrammu

Ja tu izmanto vecu pārlūkprogrammu, tu pakļauj savu datoru lielākam riskam. Atjauno savu pārlūkprogrammu. Chrome un Firefox būs labākās izvēles starp programmām.

Neapmeklē aizdomīgas lapas

Tā kā vīrusi ir nelegāli, tad tie bieži vien atrodami nelegālās lapās. Izvairies no lapām, kurās vari lejupielādēt zagtus materiālus (filmas, mūziku utt.), kā arī citas lapas, kurās ir nelegāls saturs.

Pievērs uzmanību lejupielādēm

Esi selektīvs ar lejupielādēm

Vienmēr apdomā, vai tev tiešām nepieciešams lejupielādēt šo programmu. Palasi internetā par citām iespējām – varbūt konkrētā uzdevuma veikšanai var izmantot citu programmu, kas jau ir tavā datorā.

Veic lejupielādes tikai no uzticamām lapām

Vienmēr centies lejupielādēt programmas no to ražotāju lapām, jo tas nodrošinās to drošību.

Pievērs uzmanību faila tipam

Vīrusu failiem vienmēr būs norādīti neīsti tipi, piemēram, “.txt.vb” vai “.jpg.exe”. Tā ir skaidra norāde, ka fails ir bīstams, tāpēc izdzēs to nekavējoties.

Noskenē lejupielādētos failus

Ja tev ir antivīrusa programma, vienmēr noskenē failus, ko esi lejupielādējis. Tas palīdzēs noskaidrot, vai tie ir droši. Nekad neaizmirsti noskenēt ZIP failus!

Nekad never vaļā ko tādu, kam tu pilnībā neuzticies

Vīruss nevar uzsākt savu darbību, ja vien tu pats neesi atvēris šo programmu. Ja pēc lejupielādes tu saproti, ka īsti neuzticies šim failam, labāk to izdzēs.

Drošība e-pastā

Nelejupielādē pielikumus no nezināmiem adresātiem

E-pasta pielikumi ir nr.1 veids, kā vīrusi tiek izplatīti. Nekad neklikšķini uz pielikumiem, ja e-pastu esi saņēmis no nezināma adresāta.

Nelejupielādē pielikumus arī no zināmiem adresātiem, ja vien tu neesi to gaidījis

Bieži vien vīruss var izplatīties ar caur zināmiem un uzticamiem adresātiem, tāpēc vienmēr pabrīdini iepriekš, ka tiks sūtīti kādi faili, vai arī pajautā to adresātam pēc vēstules saņemšanas.

Uzmanies no dīvainiem e-pastiem, kuru adresāts ir kādi uzņēmumi

Viena no populārākajām metodēm, kā inficēt datoru, ir veidot e-pastus no neīstiem uzņēmumiem, kas kopē zināmu uzņēmumu stilu. Tie parasti norāda neīstas saites uz viņu „biznesa” mājas lapu. Nekad never to vaļā!

Profilakse

Ieinstalē antivīrusa programmu

Antivīruss aktīvi sargās tavu datoru no vīrusu infekcijām, skenējot aktivizētās programmas un veicot visas sistēmas skenēšanu.

Antivīrusu vajadzētu atjaunot katru nedēļu. Arī pilnu skenēšanu vajadzētu veikt reizi nedēļā.

Antivīrusam nevajadzētu aizstāt labu interneta lietošanas praksi un saprātu! Ņem vērā visus iepriekš minētos ieteikumus.

Iedarbini ugunsmūri

Ugunsmūris sniedz papildus aizsardzību. Tas aizliedz nesankcionētu datplūsmu uz vai no tava datora.

Atjaunini operētājsistēmu

Daudzi vīrusi atrod trūkumus esošajā operētājsistēmas versijā, tāpēc tā regulāri jāatjaunina. Vislabāk atzīmē iestatījumos, lai sistēma tiktu atjaunināta automātiski.

Esi uzmanīgs ar USB ierīcēm

USB ierīces ir populārs vīrusu pārnēsātājs. Tu vari dabūt vīrusu savā USB ierīcē to, piemēram, izmantojot ar publisku datoru, tāpēc centies failus pārsūtīt ar citu metožu palīdzību.