Ja hroniska kavēšana ir pārņēmusi tavu dzīvi un kļuvusi par tavu nelāgo ieradumu, visdrīzāk tu zaudē darba un atpūtas iespējas, bojā attiecības un vēl… Labojies – kļūsti organizēts, uztver punktualitāti kā prioritāti un nosaki kavēšanas iemeslus.
Organizē savu dzīvi
Vienmēr ieplāno ierasties agrāk, nekā nepieciešams. Kad tev kaut kur jāierodas, centies ierasties 15 – 30 minūtes pirms noteiktā laika.
- Seko līdzi tam, vai tu tiešām ierodies agri! Tu varētu atklāt, ka iziešana agri liek tev ierasties noteiktajā vietā tieši laikā.
Uzliec divus modinātāja signālus. Pirmais signāls tev liks saprast, ka tev jāpārstāj darīt to, ko tu tajā brīdī dari, bet otrais – ka tev jau ir jāiet ārā pa durvīm. Neignorē šos signālus!
- Tiklīdz būs atskanējis pirmais signāls, pārstāj darīt to, ko tu dari. Ja tas ir kas tāds, pie kā tu vēl atgriezīsies, atstāj sev atgādinājuma zīmīti, ka tev tas ir jāpabeidz.
- Paņem visu, kas tev nepieciešams, un nodrošini, ka tu precīzi zini, kur tev jābūt.
- Centies būt pilnībā gatavs iziešanai pirms otrā signāla.
- Tas strādās tikai tad, ja tu signālus uztversi nopietni, tāpēc reaģē uzreiz, kā tos dzirdi.
Saplāno savu dienu jau iepriekš.
- Nodrošini, ka visi nepieciešamie materiāli ir sagatavoti laicīgi. Tā, lai tev tie būtu tikai jāpaņem, un tu varēsi vienkārši doties, kur tev jādodas. Ja rīts priekš tevis nav produktīvs laiks, izdari to visu iepriekšējā vakarā.
- Pirms tu ej gulēt, izvēlies drēbes, ko vilksi nākamajā dienā, un sakrāmē savu somu.
- Izplāno savas ēdienreizes – apskaties, vai tev ir visi nepieciešamie produkti.
Iemācies atstāt brīvu laiku starp uzdevumiem un tikšanās reizēm. Ir grūti izpildīt uzdevumus, ja starp tiem nav brīva brīža. Ja tu ieplāno pārāk daudz uzdevumu vienā dienā, tu sāksi kavēt, tiklīdz gadīsies kāda aizķeršanās.
- Izrēķini laiku starp aktivitātēm un pievieno vēl papildus 10 – 30 minūtes negaidītiem kavēkļiem.
Samazini savu darāmo darbu skaitu. Vai tavs kalendārs ir pilns ar solījumiem? Sāc domāt par to, kā pārplānot esošos darbus un mēģini pieņemt mazāk pienākumu nākotnē.
- Deleģē savus uzdevumus un pienākumus. Visticamāk tavā dzīvē ir tādi cilvēki, kas varētu tev palīdzēt.
- Dari tikai tās lietas, kuras tu vari izdarīt laicīgi. Pārāk daudzu pienākumu uzņemšanās bojā tavu veselību un attiecības ar citiem.
Izproti, kas iznieko tavu laiku. Tā var būt spēļu spēlēšana, seriālu skatīšanās, uzkopšana vai uztraukšanās. Pat palīdzēšana citiem dažkārt var būt pārāk liela laika aizņemšana. Ja tev ir tādas aktivitātes, kas aizņem daudz laika un tu to nemaz nepamani, ieplāno tās tādiem momentiem, kad tev nav jāuztraucas par kavēšanu.
- Ja e-pastu pārbaudīšana vai spēļu spēlēšana tev liek kavēt svarīgas tikšanās vai citas lietas, tev vajadzētu pārskatīt savas prioritātes.
Laicīguma noteikšana par prioritāti
Atgādini sev, ka būšana punktuālam atbilst labai etiķetei. Kavēt ir nepieklājīgi, bet laicīgums ir cieņas izrādīšanas žests. Tev nav iespējas atjaunot laiku, ko cilvēks ir zaudējis, tevi gaidot, tāpēc ir nepieklājīgi uzskatīt, ka vari viņiem to atņemt. Šīs situācijas vienmēr pieprasa punktualitāti:
- Ēšanas situācijas. Izturies ar cieņu pret to, kas ir gatavojis maltīti. Ēdiens atdziest.
- Randiņš. Ir nepieņemami kavēt vairāk par 5 minūtēm.
- Ja tu esi ielūgts uz vakariņām, izplāno savu laiku tā, lai tu neierastos par agru (mājas saimnieks vēl nebūs paspējis visu sagatavot), un arī par vēlu (nekavē vairāk par 10 – 15 minūtēm).
- Ja tu saproti, ka nespēsi ierasties uz vakariņām laicīgi, piezvani cilvēkam, kas tās rīko un informē par situāciju.
Paturi prātā, ka būšana punktuālam ir praktiska. Daudzās situācijās kavēšana liegs tev iesaistīties kādā plānotajā aktivitātē.
- Vienmēr ierodies laicīgi, ejot uz kino vai teātri. Ja tev ir jāpērk biļetes, ierodies labu laiku pirms filmas vai izrādes sākuma, jo ir iespēja, ka būs rinda. Ja tev jau ir biļetes, ierodies 10 minūtes pirms sākuma.
- Ierodies dažas minūtes pirms pieraksta laika pie ārsta, jurista, friziera un citiem profesionāļiem. Esi laikā – viņu laiks ir nauda. Tu ietekmē viņu ienākumus kavējot. Ja tu kavēsi, laicīgi piezvani un painformē.
- Darba intervija: kavējot pat pusminūti tu jau esi par vēlu. Vienmēr esi laikā, ja tu vēlies šo darbu.
- Biznesa tikšanās: Ierodies laicīgi vai pat agrāk, lai sagatavotos prezentācijai.
Esi laicīgs mīlestības dēļ. Uztver būšanu laicīgam kā mīlestības izrādīšanu. Padomā, cik daudz tavam partnerim, draugiem, ģimenei vai kolēģiem nozīmē, ka tu cieni viņu laiku.
Apdomā kavēšanas sekas. Ja tu esi optimistisks, vai arī tev piemīt ADD vai ADHD sindromi, tu, iespējams, pilnībā neaptver kavēšanas negatīvās sekas.
- Padomā par iespējamām sekām kāda notikuma kavēšanai.
- Apsoli sev, ka tu izvairīsies no šīm sekām, ierodoties laicīgi.
Cieni laiku. Cilvēkiem, kas kavē, iztrūkst laika apziņas – ka tas ir kā koncepts, kuru jāizmanto, lai no dzīves sasniegtu maksimumu.
- Meditācija var būt labs veids kā atvērt kanālus labākai laika izpratnei.
- Tu varētu arī izveidot pienākumu dienasgrāmatu, izveidojot katras dienas plānu, un pierakstot aptuveno laiku, kas būs nepieciešams katrai aktivitātei, ko tu plāno veikt, kā arī pieraksti, cik daudz laika tas reāli aizņēma.
Apzinies savus iemeslus
Apzinies, kāpēc tu vienmēr kavē. Tev vajadzētu saprast un fiksēt iemeslus savai kavēšanai. Izproti, vai tas ir psiholoģisku iemeslu vai apstrādes kļūdu dēļ.
- Apdomā, vai tad, kad tu kavē, tu vienmēr to dari vienādu laika apjomu. Ja tā ir, tava problēma visticamāk psiholoģiska. Ja tas ir atšķirīgs, tad visdrīzāk tā ir orgaizācijas kļūme.
- Katras dienas beigās atvēli vienu minūti, lai aprakstītu savu kavēšanu. Ko tieši tu kavēji? Kas lika tev kavēt? Kādas bija tavas izjūtas?
- Pieraksti, par ko tu raizējies, vai par brīžiem, kuros tu iestrēgi.
- Apdomā kļūdas, ko tu pieļāvi savos aprēķinos.
- Kad tu to būsi darījis nedēļu vai divas, aplūko savus pierakstus. Vai tu redzi kādus uzvedības modeļus?
Pievērs uzmanību savai trauksmei. Vai tu ļoti uztraucies par lietām, kuras tu nevari darīt, ko negribi darīt, vai arī tādas, kurām tu nevari atrast atbilstošus rīkus? Vai tas liek tev atcelt plānus, vai kavēt, lai tas nenotiktu?
- Ja tev šķiet, ka šis ir iemesls, parunā ar konsultantu par savu trauksmi. Tev varētu palīdzēt sarunu terapija vai medikamenti.
Pajautā sev, vai tu kavē, lai pārbaudītu citus. Ja tu esi nedrošs par savu nozīmību citu acīs, tu varētu kavēt, lai pārbaudīto to. Pajautā sev, vai kavēšana tev liek justies vajadzīgam? Vai tu jūties pārāks par citiem, liekot tiem gaidīt? Vai kavēšana tev palīdz justies drošam, ka cilvēks tevi mīl? Ja tas ir iemesls, tev vajadzētu parunāt ar psihologu par pašapziņas uzlabošanu.
Identificē apstrādes kļūdas. Tu varētu kavēt, jo patiešām netiec galā ar telpiskiem un laicīgiem aprēķiniem. Tev varētu būt apstrādes traucējumi, vai uzmanības traucējumi kā ADD vai ADHD.
- Ja tas ir tavs iemesls, tu iespējams nenovērtē laiku, kas tev nepieciešams. Centies aprēķināt laiku, kas nepieciešams taviem ikdienas pienākumiem.
- Ja tu dodies uz kādu jaunu vietu, vispirms izpēti to kādā aplikācijā, kā, piemēram, Google Maps.
- Plāno savu laiku. Pat ja tu izpētīti, cik daudz laika tev būs nepieciešams, lai tur nokļūtu, tev visdrīzāk tāpat būs vajadzīgs papildus laiks, it īpaši apmaldīšanās gadījumā.