Līdz ar mājas izklaižu un mehānisko transportlīdzekļu popularitātes pieaugumu bērni un, būsim godīgi, arī pieaugušie arvien retāk nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Ja uzskati, ka tavam bērnam būtu jābūt aktīvākam, tad te būs daži priekšlikumi, kā viņus iedrošināt.
- Esi paraugs. Ja vēlies, lai tavs bērns kļūtu aktīvāks, tad nevari to teikt, kamēr fonā skaļi taurē televizors, tas pavājinās tavus centienus. Ja tu pats esi aktīvs, un tiem nav jābūt ļoti enerģiskiem treniņiem, tās var būt pastaigas, vingrojumi mājās vai jebkuras aktivitātes, kuras samazina dīvānā pavadīto laiku, tad tavam ierosinājumam būs daudz lielāka ietekme.
- Saproti savu bērnu. Drīzāk par slinkumu bērna mazajai aktivitātei varētu būt reāli psiholoģiski iemesli. Varbūt bērns nevēlas piedalīties sportā vai citās aktivitātēs, jo ir pamanījis, ka viņam pietrūkst vajadzīgās prasmes, jūtas apkaunots vai tiek apcelts. Šīs lietas ir jaizrunā pirms mudini bērnu kļūt aktīvākam.
- Dari to bērna nevis savu interešu dēļ. Nekad nevajadzētu piespiest bērnu darīt kaut ko tikai tādēļ, ka tev šķiet – tā būtu jādara. Tas bērnā radīs tikai negatīvu efektu un dažos gadījumos vairos apņemšanos vēl vairāk spēlēt datorspēles. Galvenais, kas jāmēģina panākt, ir bērna iedrošināšana, saprotot viņa intereses. Tikai tā bērns pats sapratīs, vai vēlas nodarboties ar konkrēto aktivitāti sevis dēļ, nevis tikai, lai apmierinātu tevi.
- Izpēti iespējas. “Slinkums” dažos gadījumos varētu tikt izskaidrots ar to, ka bērns vienkārši nezina, kādas aktivitātes viņam ir pieejamas. Ne visas ģimenes ir turīgas un ne visas atpūtas iespējas vienmēr ir viegli pamanāmas un pieejamas. Skolās un pašvaldībās parasti ir pieejami saraksti ar dažādām bezmaksas nodarbībām, kurus vari parādīt savam bērnam. Turpretī pārāk liela izvēle var izsaukt apjukumu un tādējādi novest pie samazinātas aktivitātes. Šādā gadījumā ir jārunā ar bērnu, un kopīgi jāizdibina, kas būtu tas, ko viņš vislabprātāk darītu.
- Veicini bērnā atbildību pret mājdzīvniekiem. Ja jums ir suns, pārrunā ar bērnu to, ko sunim patīk darīt, t.i., iet garās pastaigās, ķert bumbiņu utml. Tas varētu būt vienkāršs un lietderīgs veids, kā dabūt bērnu svaigā gaisā un iespēja pavadīt kvalitatīvu laiku ar ģimeni. Tam pat nav jābūt sunim, zivtiņas akvārija tīrīšanu var pārvērst no obligāta mājas darba par kaut ko, kas zivi padara laimīgu.
- Doties uz skolu ar kājām. Tikai tad, ja tā neatrodas otrā pilsētas malā. Tas ne vien ir saudzīgāk dabai un veids, kā izvairīties no rīta sastrēgumiem, bet arī lieliska rīta rosme, lai pamostos un piepildītu sevi ar enerģiju dienai, kā arī veids, kā iegūt jaunus draugus.
- Paplašini bērnu interesi par iemīļotajām mājas izklaidēm. Nav iemesla, lai jūs nevarētu izdomāt aktivitātes, kas balstītas uz bērna mīļāko multeni vai datorspēli. Piemēram, ja tavai meitai patīk Disneja princeses, tad variet izdomāt scenāriju un iestudēt paši savu ludziņu par iemīļotu tēmu. Ir daudzi veidi, kā to darīt, vajag tikai likt lietā iztēli, lai dabūtu bērnus nost no televizora vai datora.