Modernajā sabiedrībā bieži tiek uzskatīts, ka ir forši par visu būt vienaldzīgam – par to, ko citi domā, kas notiek sabiedrībā, pat par to, kāda veidosies tava dzīve. Bet, ja tev viss ir vienalga, tu ļoti daudz dzīvē zaudēsi. Interesēšanās par cilvēkiem, ko mīli, vērtībām, kurām tici, savu nākotni, dzīvi var padarīt laimīgāku un piešķirt tai lielāku nozīmi. Vai tu būtu aizmirsis, kā nebūt vienaldzīgam, vai vēlies just un gādāt vēl vairāk, šis raksts palīdzēs saprast, kas tev ir svarīgs, un kā izpaust savas sajūtas.
Izdomā, kas tev nav vienaldzīgs
- Izveido sarakstu ar lietām, kuras tevi interesē. Varbūt tev nav rūpējis itin nekas tik ilgu laiku, ka jūties pazaudējis spēju nebūt vienaldzīgam. Bet, lai cik ilgi tu šīs sajūtas būtu slēpis, tās kaut kur dziļi iekšā vēl ir, un, nu, ir laiks tās atklāt. Nebūt vienaldzīgam nozīmē “izjust rūpes vai interesi; piešķirt kaut kam nozīmi” vai “izjust pieķeršanos vai patiku”. Pēc šīs definīcijas, kuras lietas tev nav vienaldzīgas? Izveido sarakstu ar visu, kas tevī izraisa ieinteresētību, rūpes vai jebkāda veida pieķeršanos.
- Uzraksti cilvēku vārdus, pret kuriem izjūti pieķeršanos – vecākus, brāļus, māsas, draugus, jebkurus, kuri ir aizķēruši tavu sirdi. Ja tu par kādu bieži domā, ja tev viņu pietrūkst, kad neesat līdzās, viņi, visticamāk, nav tev vienaldzīgi. Lai pret kādu izjustu rūpes vai pieķeršanos, tev nav viņš jāmīl, viņam tev nav pat jāpatīk.
- Pēc šīs pašas mērauklas pieraksti arī citas lietas, bez cilvēkiem, kuras tev nav vienaldzīgas. Neraksti lietas, kurām tev vajadzētu rūpēt, tikai tās, kuras patiešām rūp. Varbūt tava dzīve ir labāka, pateicoties futbolam, vai tu nevari iedomāties pasauli bez Warcraft. Varbūt tev patīk dzeja vai mīli kādu filmu zvaigzni. Tava saraksta garums nav ierobežots, pieraksti visu – gan lielu, gan mazu.
- Taisot sarakstu, esi godīgs pats pret sevi un mēģini neko neizlaist. Varbūt tu esi mudināts izturēties tā, it kā stāvētu pāri jūtām, vai mēģini slēpt lietas, kuras tevi padara īpašu. Cilvēki tev vienmēr teiks, pret ko tev vajadzētu un nevajadzētu būt vienaldzīgam, bet tev nāksies iemācīties viņus ignorēt savas paša laimes labad. Un lielākajā daļā gadījumu, turēšanās pie saviem principiem un rūpju izrādīšana, izcīnīs tev citu apbrīnu.
- Paskaties, kā tu pavadi savu brīvo laiku. Vēl joprojām neesi drošs, kuras lietas tev ir svarīgas? Paskaties no malas, ko tu dari ar savu laiku, kad visi obligātie pienākumi ir izdarīti. Kad mājasdarbi ir izpildīti, darba diena pagājusi un māja savākta, ko tu parasti dari? Veids, kā tu pavadi brīvo laiku, daudz ko var pateikt. Parasti tu darīsi lietas, kuras tev nebūs vienaldzīgas.
- Vai tu brīvo laiku pavadi garās sarunās ar draugiem, sarakstoties ar īsziņām vai komentējot Facebook? Tas varētu liecināt, ka tev rūp sociālās saiknes, palikšana konkrētā lokā un attiecību stiprināšana.
- Varbūt tu savu brīvo laiku pavadi veidojot mākslas darbus – rakstot, muzicējot, zīmējot. Iespējams, tu to pavadi skrienot, ceļot svarus, strādājot dārzā vai gatavojot. Ja tu dari kaut ko priekš sevis, tad tev tas noteikti nav vienaldzīgs.
- Arī tas, ko tu lasi vai skaties, liecina par tavām interesēm. Piemēram, ja tu katru dienu lasi pasaules ziņas, tad tev noteikti interesē kas vairāk par tavu vietējo sfēru. Pat tavas iecienītās televīzijas pārraides daudz ko var pateikt. Atrodi vienojošos elementus tēmās vai žanros, kas tevi pievelk.
- Pievērs uzmanību tam, ko tu domā tieši pirms aizmigšanas. Dienas laikā, visticamāk, nākas runāt arī par tādiem tematiem, kuri tevi īpaši neinteresē. Starp visām nenozīmīgajām sarunām, cenšanos atstāt labu iespaidu, pārrunājot ar skolu vai darbu saistītās lietas, tu varētu apmulst – kas tieši ir tas, kas dzen tevi uz priekšu? Ja tā, tad pievērs uzmanību tām domām, kuras parādās tieši pirms iemigšanas. Šajā privātajā, netraucētajā laikā lietas, kuras tev rūp, parasti uzpeld virspusē.
- Par kuriem cilvēkiem tu visvairāk domā iemiegot? Nav svarīgi, vai domāšana par viņiem liek tev justies labi vai slikti, pats fakts, ka viņi ir tavās domās, nozīmē, ka neesi pret viņiem vienaldzīgs.
- Vai tev ir domas par to, ko tu ļoti gaidi, vai, tieši otrādi, negaidi nākamajā dienā?
- Dažreiz nevienaldzība ieņem uztraukuma formu. Ja miegot ciet tu saproti, ka esi ļoti uztraucies par to, kā noritēs rītdienas prezentācija, tu varētu būt uztraucies tādēļ, ka tev tas ir ļoti svarīgi.
- Pamani, kas rosina tavu interesi par lietām. Kādas situācijas, idejas, stāsti vai jēdzieni izvilina no tevis spēcīgu reakciju? Kas tev liek gribēt vairāk mācīties, runāt skaļāk vai palīdzēt kādam? Pievēršot uzmanību lietām, kuras tevi mudina būt vairāk iesaistītam, tu vari apzināties savu rūpju patieso apjomu.
- Piemēram, skats, kā tavu mazo māsu kāds ķircina, var radīt nepārvaramu vēlmi iejaukties un aizstāvēt viņu.
- Vai varbūt tu esi uzzinājis, ka upe jūsu pilsētā ir ļoti piesārņota, un jūti vajadzību piedalīties upes tīrīšanas darbos, vai atrast citu veidu, kā savā apgabalā samazināt piesārņojumu.
- Mazāk nopietna sevis ieguldīšana arī skaitās. Varbūt tu noskatījies ārkārtīgi smieklīgu kāda komiķa uzstāšanās video un pēc tam iekriti YouTube, noskatoties visus video ar šī komiķa uzstāšanos. Vai varbūt tu izlasīji rakstu, kā kaķis izglābis savu saimnieku no ugunsgrēka, un pēc tam uzklikšķināji uz vēl vairākiem saistītiem rakstiem.
- Izdomā, kas aizskar tavas visdziļākās jūtas. Kad tev kaut kas ir nozīmīgs, tu uz to reaģēsi emocionāli. Tas tev liek justies laimīgam, sajūsminātam, nervozam, vainīgam, nobijušamies, bēdīgam vai varbūt pilnīgi citādi. Tu varētu būt cilvēks, kura emocijas ir smalkas, bet varbūt tās ir lielas un visapņemošas. Jebkurā gadījumā, tās ir kā ceļazīmes, kuras norāda uz lietām, kas tev nav vienaldzīgas.
- Depresija tiek aprakstīta kā jušanās tā, it kā tu vienkārši nejūti neko, vai ka viss ir kļuvis vienaldzīgs – tu esi tukšs. Ja tas ir tas, kā tu jūties, ja esi iestrēdzis stadijā, ka neko nejūti un viss ir vienalga, tad meklē palīdzību depresijas ārstēšanai. Ar pienācīgu ārstēšanos tu atkal spēsi just un atrast lietām jēgu.
Mācies, kā rūpēties vēl dziļāk
- Ļauj sev vairāk ietekmēties. Savienojies ar pasauli un ļauj tai atstāt uz sevi iespaidu, nevis nopurini visu nost un izturies noraidoši. Apzinoties, ka ir lietas, kuras tev rūp, tu atver durvis uz rūpēšanos par tām vēl dziļāk. Protams, var būt stilīgāk izlikties, ka tev viss vienalga. Bet ignorējot kaut ko, kas tev daudz nozīmē, tu zaudē iespēju no situācijas iegūt gudrību.
- Dažreiz, uzņemt lietas personīgi, var nozīmēt iziet no normas. Piemēram, bariņš klasesbiedru nekad nelasa literatūrā uzdoto obligāto lasāmvielu. Viņi domā, ka ir smieklīgi izšķiest laiku noveļu lasīšanai, un viņi sēž klases aizmugurē, pļāpā un spēlē telefonus tā vietā, lai pievērstu uzmanību stundai. Ja tev ir svarīgi dabūt labu atzīmi un tu novērtē literatūras stundas, tad tev būs jābūt pietiekami drosmīgam, lai izdarītu savu darbu un pievērstu uzmanību skolotājam, pat, ja tā neiegūsi klasesiedru atzinību.
- Esi mazāk noraidošs. Vai tu bieži esi sarkastisks? Vai tava noklusējuma atbilde uz ko jaunu ir noraidoša vai ciniska? Neesi vienīgais. Bet padomā par interesantākajiem cilvēkiem, ko pazīsti, par pašpārliecinātajiem, kuri zina, ko dara ar savu dzīvi. Droši vien viņiem visiem piemīt viena kopīga īpašība – viņi ir nopietni un pozitīvi, runājot par sev nozīmīgām lietām. Tā vietā, lai savas aizraušanās slēptu aiz sarkasma plīvura, viņi lepni izrāda to, kas padara viņus īpašus.
- Nebaidies izmēģināt jaunas lietas. Tā vietā, lai uzreiz ko jaunu noraidītu, ļauj, lai tas tevi pamēģina aizkustināt.
- Tā vietā, lai izliktos, ka tev nekas nerūp, pamēģini lepni runāt par lietām, kuras tevi aizrauj. Izveido sev nozīmīgās lietas par kaut ko, ko izrādīt, nevis slēpt no citiem.
- Jūti emocijas tā vietā, lai bēgtu no tām. Nevienaldzība ne vienmēr liek justies labi. Patiesībā tā var būt pilnīgi draņķīga, kā tad, ja tā atnāk vainas vai skumju veidolā. Bet ļaut sev izjust dziļas emocijas, arī tad, kad tās ir sāpīgas, ir tas, par ko mēs vispār runājam. Kā balva tev būs labākas attiecības, un tu būsi vairāk iesaistīts apkārtējā pasaulē.
- Piemēram, varētu būt vilinoši ignorēt skumjas, kuras tevi pārņem, domājot par vecmāmiņu, kura atrodas pansionātā un ļoti priecājas, kad viņu apciemo. Bet, ja tu ļauj šīm rūpēm sevi pārņemt, ja tev ir drosme tikt galā ar skumjām un aizbraukt ciemos pie vecmāmiņas, tu nenožēlosi lēmumu sekot savai sirdij.
- Piestrādā pie attiecību stiprināšanas ar citiem cilvēkiem. Dažas no lietām, kas tev rūp visvairāk, droši vien ir saistītas ar citiem cilvēkiem. Rūpes par citiem cilvēkiem ir tas, kas attiecības dzen uz priekšu un padara tās piepildošas. Dažreiz tikai vairāk laika pavadīšana kopā ietekmē to, cik svarīgi tev citi ir. Jo labāk tu kādu pazīsti, jo nozīmīgāks viņš ir.
- Romantiskās attiecībās cilvēki bieži ietur emocionālu distanci, jo baidās tikt sāpināti. Neviens negrib atrasties situācijā, kur viņam otrs ir svarīgāks. Rūpes prasa drosmi. Tās prasa sevis atdošanu, neesot drošam, ko saņemsi pretī.
- Pavadi laiku kopā ar citiem cilvēkiem, kuri nav vienaldzīgi. Tu vari daudz ko iemācīties par rūpēšanos, pavadot laiku kopā ar cilvēkiem, kuri to dara. Ieskauj sevi ar cilvēkiem, kuri ir nevienaldzīgi un izpalīdzīgi, drīzāk, nekā ar tādiem, kuri ir bezjūtīgi vai egocentriski. Vēro, kā rūpīgi cilvēki komunicē ar citiem, pieiet jaunām situācijām un sacenšas ar savu izturēšanos. Līdz ko sāksi rūpēties, tu pamanīsi, ka tas notiek dabiski.
Izrādi to, ka tev rūp
- Ej cauri darbībām, pat, ja tās nesajūti. Ja esi aizmirsis, kā to darīt praksē, tev var nākties tēlot, līdz atkal iemācīsies nebūt vienaldzīgs. Dažreiz pat iešana caur rūpēšanās darbībām var nostādīt tevi pareizajā situācijā, lai sāktu veidoties jūtas par kaut ko, līdz brīdim, kad tev tiešām sāks rūpēt. Tas netiek teikts tāpēc, ka tev vajadzētu izlikties, ka tev ir svarīgas kādas lietas, tikai tāpēc, ka tās ir svarīgas citiem, vai ka tev rūp kas tāds, ko patiesībā nevari ciest. Bet dažos apstākļos ir labi praktizēt šīs sajūtas cerībā, ka drīz sāksi kaut ko just pats no sevis.
- Iešana cauri šīm darbībām var tevi nolikt tuvāk kaut kam vai kādam, ko, normālos apstākļos, tev nebūtu iespēja īpaši labi iepazīt. Piemēram, tev ne pārāk patīk kaimiņš, taču sniegainā laikā tu pieklājības pēc nošķūrē arī viņa piebraucamo ceļu. Pēc kāda laika, pieklājīgās sarunas, kuras jums ir, pateicoties tavam žestam, var novest pie jaukām, nozīmīgām attiecībām.
- Tāpat šīs darbības var palīdzēt uzzināt ko vairāk par kaut ko, tādējādi novedot pie tā, ka šis kaut kas kļūst svarīgs. Tev varbūt ir pilnīgi vienaldzīga bioloģija, bet stundās tu cītīgi klausies, lai dabūtu labas atzīmes. Kārtīgi mācoties un stundās piedaloties diskusijās, tu varētu atskārst, ka bioloģija priekš tevis ir neatvairāma.
- Esi sabiedrisks cilvēks, nevis stāvi maliņā. Ir ļoti grūti kaut kam piešķirt nozīmību, ja tikai vēro, nevis piedalies. Katru reizi, kad tev ir iespēja pamēģināt ko jaunu vai vairāk iesaistīties, centies teikt “jā” biežāk nekā “nē”. Tu nekad nezini, kur pozitīva attieksme tevi aizvedīs. Tu varētu atklāt slēptus talantus un aizraušanās, par kuru esamību tev nebija ne jausmas.
- Parūpējies arī par sevi. Ja tev ir zems pašvērtējums, misiju nebūt vienaldzīgam vajadzētu sākt ar sevis novērtēšanu. Rūpēties par sevi nozīmē izturēties pret sevi ar laipnību un uztraukties par to, kāds būs tavs stāsts.
- Praktizē rūpes par sevi katru dienu, lai uzturētu labu fizisko un garīgo veselību. Katru dienu dari lietas, kuras tevi nedzen stresā un ceļ pašapziņu. Daudzi saprot, ka vienkāršas lietas kā, pilnvērtīgas maltītes, vingrošana, sevis palutināšana šad un tad, kopumā padara dzīvi labāku.
- Nospraud mērķus un turies pie tiem. Daļa no rūpēšanās par sevi ir rūpes par savu nākotni.
4. Zini, kad vajadzētu atkāpties. Ir iespējams atvērt savu sirdi pārāk plaši un atskārst, ka tā ir pārslogota, ļaunprātīgi izmantota vai izmantota manipulācijām. Dažreiz mēs pārāk spēcīgi izjūtam sāpes un vēlamies palīdzēt citiem, nerēķinoties ar savu labsajūtu. Ir svarīgi saprast, kad vajadzētu atkāpties. Ja atklāj, ka visu savu laiku un enerģiju velti kaut kam, kas tev ļoti rūp, pavisam nedaudz atlicinot sev un citām svarīgām lietām, varētu būt labi konkrētajai apsēstībai veltīt mazāk laika.