Iegādājoties mājdzīvnieku, ir jāvelta laiks, lai izlemtu, kurš dzīvnieks jums būs vispiemērotākais. Tas ir lēmums, kurš ļoti nopietni jāapsver, jo ir dažādi faktori, kuri jāņem vērā, izdarot īsto izvēli. Seko šiem soļiem, lai atrastu savai ģimenei piemērotāko mīluli.
- Izvērtē savu finansiālo stāvokli. Daži dzīvnieki izmaksā vairāk nekā citi. Piemēram, zivtiņai ir nepieciešama tikai pārtika un akvārija uzturēšana, kas nemaksā daudz pēc tam, kad esi iegādājies akvāriju un dekorus. Tropiskās zivis, vienalga – saldūdens vai sālsūdens – ir dārgākas, jo tām ir vajadzīgs dārgāks ekipējums, kā ūdens filtrs un sildītājs. Lielākiem mājdzīvniekiem – suņiem un kaķiem – ir nepieciešams lielāks daudzums pārtikas, rotaļlietu un citu piederumu. Tāpat viņiem vajadzīgas regulāras ārsta apskates un sezonālie medikamenti – pret blusu/ērču pilieni, attārpošana. Izvēloties mīluli, iekļauj attiecīgo naudas summu regulārajos izdevumos. Atceries, ka tad, kad dzīvnieks paliek vecāks vai saslimst, pie veterinārārsta atstātie izdevumi palielināsies.
- Pirms mājdzīvnieka iegādes padomā par savas ģimenes dinamiku. Ja tev ir mazi bērni, rūpīgi padomā, vai vēlies lielu suni. Ja tā, tad noskaidro, kuri suņi labi satiek ar bērniem. Ja tu dzīvo ar maziem bērniem, kuri dzīvnieku kopšanā nevar palīdzēt, tad padomā, vai tev būs laiks iztīrīt truša vai putnu būri.
- Padomā, kāds ir tavs dzīvesstils, un vai tajā ir iespējams iekļaut mājdzīvnieku. Ja jūs ar ģimeni daudz ceļojat, tad noskaidro, kuri dzīvnieki var palikt mājās vieni paši, ar nosacījumu, ka kāds viņus regulāri pabaro. Tu vari iegādāties arī tādu mājdzīvnieku, kuru ceļojumos var ņemt līdzi. Taču tu noteikti nevēlies dzīvnieku, kuram lielāko daļu laika būs jāpavada mājās vienam vai dzīvnieku viesnīcās.
- Saproti, ka mazi bērni ļoti bieži netur solījumus rūpēties par mājdzīvniekiem. Šī iemesla dēļ, tu varētu gribēt dzīvnieku, kurš neprasa daudz rūpes. Trusim vai putnam regulāri jātīra būris. Jauns mīlulis diezgan ātri bērniem apnīk. Visticamāk, tu šķendēsies ar bērnu, lai viņš iztīra to būri. Pajautā sev – vai tu katru reizi vēlēsies to darīt, un vai tu būsi gatavs par dzīvnieku rūpēties pats?
- Izlem, vai vēlies dzīvnieku mazuli vai jau pieaugušu mīluli. Pieauguši suņi un it īpaši kaķi ir grūtāk trenējami, jo bieži jau noteikuši paši savu ceļu. Tāpat var gadīties, ka vecāki dzīvnieki ir pieredzējuši sliktu attieksmi un grūtāk iedzīvojas jaunā vietā. Ja tomēr vēlies adoptēt piaugušu mājdzīvnieku, tad sākumā noskaidro viņa vēsturi. Tu noteikti negribi suni vai kaķi, kurš savas nedrošības dēļ nevar sadzīvot ar bērniem.
- Padomā par dresūru, kura dažiem dzīvniekiem ir nepieciešama. Ja vēlies iegādāties suni, noskaidro, cik maksās suņu skola. Dresūra ir sevišķi nepieciešama, ja mājās ir mazi bērni. Bieži vien suņiem jāiemāca, ka visi ģimenes locekļi, arī zīdaiņi, ir bara vadoņi.
- Izvēloties ģimenes mīluli, nesteidzies. Veiciet ģimenes apspriedi un nonāciet pie kopēja lēmuma. Uztaisiet sarakstu, kurā katrs izsaka savas vēlmes. Katrai idejai apsveriet plusus un mīnusus. Pārliecinieties, ka beidzamajai idejai visi ģimenes locekļi piekrīt.