Prasme izvairīties no sitiena, galvenokārt, atkarīga no prakses nevis no dabiskajiem refleksiem. Vienreiz izlasot šo rakstu, tu nekļūsi par cīņas meistaru, bet tas tev iemācīs pareizo formu, kā trenēties. Mēģini pārvērst šīs kustības par savu otro dabu un atceries svarīgus padomus, kas palīdzēs samazināt ievainojumu daudzumu.
Gatavojies izvairīties
- Turi dūres uz augšu. Turi sažņaugtas dūres priekšā sejai, lai to pasargātu. Turi tās vaigu augstumā, lai pasargātu pēc iespējas lielāku sejas daļu. Sažņaudz dūres ar īkšķiem ārpusē nevis iekšpusē.
- Turi elkoņus pie sāniem. Tavām rokām un pleciem jābūt atslābinātiem, lai vari tos viegli kustināt. Elkoņus turi uz leju, tādējādi sargājot torsu.
- Noliec zodu uz leju. Zoda noliekšana uz leju tavu seju padara par mazāku mērķi un pasargā tavu kaklu. Tikai nenoliecies tik ļoti uz leju, ka neredzi pretinieku.
- Ieņem aizsargstāju. Viegli pagriezies sāņus ar vienu kāju (labročiem tā parasti ir labā kāja) nedaudz uz aizmuguri, lai tavs torss nav vērsts pret pretinieku.
- Turi kājas plecu platumā vai nedaudz paltāk.
- Nedaudz ieliecies ceļos, lai vari ērtāk kustēties.
- Neaizgriezies par tālu, citādi tev viegli var iesist pa sānu.
- Esi modrs, bet neblenz vienā punktā. Acis ātrāk uztver kustību ar sānu redzi, tāpēc nepiefiksēts skatiens būs labāks nekā pretinieka dūru vērošana. Pievērs uzmanību pretinieka pleciem, acīm, kāju un roku kustībām. Ja konkrēts pretinieks parasti pasper soli uz tavu pusi pirms sišanas, tad vari izmantot šo informāciju, lai ātrāk reaģētu. Jo vairāk trenēsies, jo ātrāks kļūsi.
Izvairīšānās no sitiena atkāpjoties
- Apvieno šos soļus vienā kustībā. Ja ar šo metodi prasmīgi izvairīsies no sitiena, tad būsi ticis pietiekamā attālumā, lai vai nu aizmuktu vai dotu sitienu pretī.
- Atceries vienmēr turēt dūres priekšā sejai.
- Rotē uz aizmugurējās kājas. Griez gurnus un ķermeni pulksteņrādītāja virzienā (ja tava kreisā kāja ir priekšā) un liec nelielu uzsvaru uz aizmugurējās kājas. Vajadzības gadījumā tu vari paspert soli atpakaļ.
- Pagriez abas kājas vienā virzienā. Maksimālam līdzsvaram turi ceļus ieleiktus un torsu virs gurniem.
- Izmanto ceļu un gurnu kustības, lai pasargātu galvu no sitiena. Tu vari mazliet arī atvilkt kaklu, bet galvenajai kustībai jābūt ķermeņa un kāju sāniskai rotācijai. Minimizē liekšanos viduklī, jo tas samazinās tavu līdzsvaru.
- Kusties tikai tik daudz, cik nepieciešams. Tev jāizkustās tikai nedaudz, lai izvairītos no sitiena. Mazākas kustības palīdz labāk saglabāt līdzvaru un sagatavoties nākamajam solim – pretsitienam vai pretinieka apgāšanai un bēgšanai.
- Ja nevari izvairīties no sitiena pa seju, uzņem to ar pieri. Noliec zodu uz leju, lai sitiens trāpa pa galvaskausa cieto daļu drīzāk nekā pa žokli vai degunu. Vienlaicīgi virzies atpakaļ vai griez galvu sitiena trajektorijas virzienā, lai samazinātu spēka ietekmi.
Izvairīšanās no sitiena pārvietojoties
- Šādi izvairies tikai no uz galvu vērstiem sitieniem. Mērķis ir nokļūt pretinieka sitiena iekšpusē (viņam blakus) un dot stipru pretsitienu. Ja sitiens ir tēmēts uz tavu ķermeni, tad tu attapsies ar seju dūrē.
- Šī izvairīšanās vislabāk darbojas pret taisnu, ar labo roku veiktu sitienu.
- Jo lielāks atvēziens, jo svarīgāk izvairīties, tāpēc ka pretinieks zaudēs līdzsvaru un ilgāk atjēgsies. Mazus sitienus vieglāk ir bloķēt vai izvairīties atkāpjoties.
- Rotē uz savas priekšējās kājas. Griez gurnus un ķermeni pretēji pulksteņrādītāja virzienam (ja kreisā kāja ir priekšā) un uz tās arī liec lielāku svaru. Lielākajai kustībai jāsākas no taviem gurniem nevis vidukļa.
- Kāju, kura atrodas aizmugurē, pagriez tajā pašā virzienā, kādā ir priekšējā. Turot kājas vienā līmenī ar gurniem, iegūsi lielāku stabilitāti un brīvāk varēsi kustēties.
- Noliecies uz leju ar ceļiem un pleciem. Strauji noliec plecus uz leju un uz iekšpusi, lai tie veido apmēram 45° leņķi ar krūškurvi, izvairoties no sitiena. Viegli ieliec arī ceļus.
Nepārcenties. Tev jāizkustās tikai par aptuveni 15cm, lai izvairītos no taisna sitiena.
Neaizliecies pārāk tālu uz priekšu, jo kļūs grūtāk balansēt un redzēt oponentu. Tev vairāk vajadzētu izmantot ceļus un plecus nekā muguru.
Ja esi gara auguma vai garāks par pretinieku, tad vari izvairīties no sitiena, paceļot galvu uz augšu. Dūre noslīdēs zem tava zoda, kamēr griezīsies uz sāniem.
- Nedaudz pacel aizmugurējo roku. Esi gatavs bloķēt vai novirzīt iespējamu sekojošu sitienu.
- Solis tuvāk (ne obligāti). Vajadzības gadījumā pasper nelielu soli uz pretinieka pusi. Tas var noderēt, lai ierobežotu viņu nākamo sitienu vai izdarītu pretsitienu.
- Pretsitiens. Tu vari izmantot izdevību esot tik tuvu un veikt atriebes sitienu.
- Iztaisnojies veicot U veida izliecienu. Atgriežoties sākuma pozīcijā, izveido U burta izliecienu, lai izvairītos no vēl kāda sitiena. Ja tu vienkārši celsies augšā, tad vari trāpīt ar seju pa taisno dūrē.
Atvairi sitienu ar ķermeni
- Sasprindzini vēdera muskuļus.
Tas pasargās iekšējos orgānus no savainošanas.
- Tieši pirms trieciena asi izelpo caur degunu. Ātra, īsa izelpa vēdera muskuļiem automātiski liks sarauties un līdz ar to pasargās tevi.
- Bloķē sitienu ar rokām. Mēģini nogrūst pretinieka roku ar savējām, tādējādi novirzot sitienu vai vismaz saņemot to pa savām dūrēm nevis ķermeni.
- Kusties līdz ar sitienu. Sper soli atpakaļ vai rotē līdz ar sitienu. Virzot sadursmes vietu vienā virzienā ar sitienu, tā spēks ievērojami samazināsies.