Uzveic saaukstēšanos mājas apstākļos
Ir pietiekami daudz veidu, kā mājas apstākļos uzveikt saaukstēšanos un atgūt lielisku pašsajūtu. Gadījumā, ja pēc pāris nedēļām joprojām jūties slims, apmeklē savu ģimenes ārstu. Ja Tev ir apgrūtināta elpošana, paātrināta sirdsdarbība, jūties novājināts vai ir citi pietiekami smagi simptomi, apmeklē ārstu ātrāk.
- Vistas zupa
Vistas zupai, iespējams, nav tieši ārstniecisks efektu, tomēr tā ir lieliska izvēle, ja esi slims. Pētījumi liecina, ka silta vistas zupa ar dārzeņiem var aizkavēt slimības izplatību ķermenī. Vistas zupa ir efektīva, lai samazinātu augšējo elpceļu infekciju simptomus. Zupa, kas satur nelielu sāls daudzumu, palīdz uzturēt organismu pietiekami hidratētu.
- Ingvers
Ingvera pozitīvā ietekme uz veselību ir atzīta jau gadsimtiem ilgi, tomēr šobrīd tā ārstnieciskās īpašības ir arī zinātniski pierādītas. Dažas ingvera saknes šķēles vārošā ūdenī var palīdzēt ārstēt klepu vai iekaisušu kaklu. Pētījumi liecina, ka ingvera sakne vienlaikus var palīdzēt arī sliktas dūšas gadījumā.
- Medus
Medum raksturīgas dažnedažādas antibakteriālas īpašības. Dzerot tēju ar medu un citronu, var izārstēt iekaisušu kaklu. Pētījumi liecina, ka medus efektīvi nomāc arī klepu, vienlaikus ir pierādīts, ka bērniem 10 grami medus pirms naktsmiera samazinās klepu un tā smagumu. Turklāt bērni gulēs daudz mierīgāk.
Tomēr atceries, ka medus var saturēt baktērijas, kas izraisa botulismu, tāpēc to nevar dot bērniem līdz gada vecumam. Vecākiem bērniem un pieaugušajiem tās ir nekaitīgas.
- Ķiploki
Ķiploki satur alicīnu, kam ir antibakteriālas īpašības, tādējādi bloķējot vīrusu iekļūšanu cilvēka organismā. Lietojot uzturā ķiplokus, Tu vari vienlīdz izārstēt jau esošu saaukstēšanos, kā arī jau pirmšķietami izvairīties no dažādām saslimšanām, īpaši ziemas aukstajā laikā.
- Ehinācija
Amerikāņi ehinācijas augu un tā sakni ir izmantojuši, lai ārstētu infekcijas vairāk nekā 400 gadus. Tā aktīvās sastāvdaļas ir flavonoīdi, ķīmiskas vielas, kurām ir terapeitiska iedarbība uz ķermeni. Tie var uzlabot imunitāti un mazināt iekaisumu. Pētījumi par auga iedarbību saaukstēšanās ārstēšanai ir dažādi. Tomēr ir atzīts, ka ehinācijas lietošana var samazināt saaukstēšanās risku vai samazināt tā slimošanas ilgumu. Lieto 1 līdz 2 gramus ehinācijas saknes vai auga tējas trīs reizes dienā ne vairāk kā vienu nedēļu.
- C vitamīns
C vitamīns ir vērtīgs cilvēka organismam un cilvēka veselībai. Laims, apelsīni, greifrūti, salātu lapas, citroni, kā arī citi augļi un dārzeņi ir lielisks C vitamīna avots. Pievieno svaigu citrona sulu karstai tējai ar medu, lai uzveiktu slimību. Auksta vai karsta šo augļu limonāde palīdzēs uzņemt nepieciešamo C vitamīna devu. Pat, ja šie dzērieni nevar pilnībā uzveikt saaukstēšanos, tie palīdzēs organismam iegūt nepieciešamo vitamīna devu imūnsistēmas stiprināšanai. Pietiekams C vitamīna daudzums organismā mazinās elpceļu infekcijas un citas slimības.
- Probiotiķi
Probiotiķi ir labvēlīgās baktērijas, kas atrodas organismā, atsevišķos pārtikas produktos un uztura bagātinātājos. Tie var palīdzēt uzlabot Tavu zarnu traktu un imūnsistēmu kopumā. Pētījumi pierāda, ka probiotiķi var samazināt saslimšanas risku, tostarp elpceļu saslimšanu. Garšīgs un uzturvielas saturošs probiotisks produkts ir jogurts, kas satur arī pietiekami proteīnu un kalciju. Pērkot šos produktus pievērs uzmanību, lai uz etiķetes būtu norāde, ka šis jogurts satur šīs labvēlīgās baktērijas.
Citi līdzekļi
- Sālsūdens
Kakla skalošana ar sālsūdeni var palīdzēt novērst augšējo elpceļu infekcijas. Tas var vienlaikus samazināt saaukstēšanās izplatību un intensitāti. Piemēram, tas var samazināt sāpes kaklā un palīdzēt aizlikta deguna gadījumā. Lai izmēģinātu šo līdzekli mājās, glāzē ar ūdeni izšķīdiniet 1 ēdamkaroti sāls. Tad izskalojiet kaklu.
- “Vapor rub” ziede
Iespējams, kādam var traucēt mentola aromāts, tomēr veca, bet joprojām efektīva metode bērniem vecākiem par 2 gadiem, ir ziede, piemēram, “Vapor rub”. Ziedes uzklāšana pirms gulēšanas var palīdzēt atvērt elpceļus, samazināt klepu un uzlabot miegu. Ārsti gan norāda, ka ziedes spēcīgā iedarbība nav vēlama zīdaiņiem, kas var radīt nevēlamas blakusparādības.
- Gaisa mitrināšana
Klepus vīrusi daudz labāk un vieglāk izplatās sausā vidē. Gaisa mitrināšana telpās var samazināt klepus vīrusa izplatību un attīstību. Vienlaikus mitrināts gaiss var atvieglot elpošanu gadījumā, ja esi saaukstējies. Gaisa mitrināšana telpā, kurā guļat, īpaši ieteicama ziemā, kad sauss gaiss var veicināt simptomu izplatīšanos. Alternatīva – daži pilieni eikalipta ēteriskās eļļas, kas uzlabos elpošanu. Atceries, ka gaisa mitrinātājos esošais ūdens ir jāmaina katru dienu. Tāpat gaisa mitrinātāja efektu var iegūt ieejot dušā un uzturoties mitrinātā telpā.
- Silta vanna
Dažreiz samazināt saaukstēšanos, kā arī klepus simptomus var silta vanna. Nomierinošai un relaksējošai iedarbībai vari pievienot dažus pilienus kādas ēteriskās eļļas, piemēram, tējas koka, apelsīnu, lavandas vai eikalipta.