Izlasi šo rakstu, lai iemācītos, kā tikt vaļā no iesnām un novērstu deguna asiņošanu. Ja papildus iesnām ir arī citi simptomi kā paaugstināta temperatūra, klepus vai sāpošs kakls, kā arī, ja iesnas ir ilgstoši, tad vērsies pie sava ģimenes ārsta, lai noteiktu to cēloni.
Ātri tiec vaļā no iesnām.
- Nosaki savu iesnu iemeslu, lai pēc iespējas efektīvāk varētu tās ārstēt. Ja tu saproti, kāpēc deguns tek, tad vari piemeklēt visefektīvāko ārstēšanas veidu. Ienas visbiežāk rodas dažādu iemeslu dēļ:
- Alerģijas. Cīnies pret tām ar antihistamīniķiem.
- Saaukstēšanās. Tiec galā ar simptomiem, izmantojot tvaiku un prettūskas līdzekļus.
- Aizlikts deguns. Izpūt degunu un mēģini samazināt kairinājumu.
- Stress/Dzīvesveids. Daudz guli un naktī kārtīgi atpūties. Pārvaldi simptomus, līdz tie izzūd.
- Regulāri tīri degunu. Ja tev ir iesnas, tad izšņauc degunu. Labākais veids, kā mazināt kairinājumu, ir aizvākt lieko šķidrumu, piemēram, izmantojot vates tamponus.
- Maigi masē degunu, vietiņu starp acīm un ausu ļipiņas, lai mazinātu spedienu uz sīnusiem. Masējot šos punktus var atvieglot sīnusus un samazināt iesnu apjomu. Viegli aizspied katru nāsi un tad lēnām atkal atlaid vaļā. Lai pabeigtu šo tehniku, maigi paberzē virs acīm un tad atkal pamasē ausu ļipiņas. Lai iegūtu labākus rezultātus, vari to darīt ar siltā ūdenī samitrinātu drāniņu.
- Izmanto tvaiku, lai mazinātu diskomfortu. Tas palīdzēs samazināt gļotas, kas rodas iesnu laikā. Tāpat var ieiet karstā vannā vai dušā, ieslēgt gaisa mitrinātāju vai elpot karsta ūdens tvaikus no trauka. Lai iegūtu labāku rezultātu, pievieno eikalipta ēterisko eļļu, kampareļļu, piparmētru ēterisko eļļu vai sodu.
- Lieto medikamentus vai bagātinātājus, lai tiktu galā ar turpmākajiem simptomiem. Mūsdienās ir ļoti plaša līdzekļu izvēle – pūšamie līdzekļi, krēmi, smēres, tabletes, ar ko ārstēt iesnas, piemēram:
- Deguna aerosoli, ko izraksta ārsts;
- Tūsku mazinoši tvaika sūklīši;
- Cinka vai magnija tabletes var palīdzēt atvērt deguna ejas.
Spiediens, masāža, mitrināšana.
- Veic spiedienu. Desmit reizes maigi piespied pie deguna pamatnes, bet ne pārāk stipri. Uzspiežot uz so punktu var mazināt sīnusu kairinājumu un galvassāpes, kas rodas no alerģijām vai saaukstēšanās. Degunam būtu jābūt gandrīz ciet, kad dari šo. Nedaudz uzspied arī virs acīm, atkārto to virs katras acs desmit reizes.
- Masē katru auss ļipiņu desmit sekundes.
- Mitrini. Izmanto sālsūdeni, lai izskalotu nāsis, tādējādi izskalojot gļotas un netīrumus. Vari izmantot šļirci, pipeti vai citu rīku, kurš tam piemērots.
- Pirmā lieta, kas jādara iesnu gadījumā, ir skalošana, tā iztīrot nāsu ejas no putekšņiem, putekļiem vai strutām. Izmanto destilētu ūdeni un skalo tā, lai šķidrums ieiet vienā nāsī un iztek ārā pa otru. Šķīdumam jābūt aptuveni 240ml detilēta ūdens ar nedaudz sāli un sodu, lai balansētu pH līmeni degunā. Iesnas var radīt kairinājumu deguna dobuma gļotādai un izraisīt deguna asiņošanu. Sālsūdens šķīdums palīdz novērst arī deguna asiņošanu. Tikai uzmanies, lai neieelpotu ūdeni plaušās.
- Izpūt degunu. Iesnas rodas, kad deguna dobumā sarodas daudz gļotas un šķidrums. Labākais veids, kā to ārstēt, ir dabūt lieko šķidrumu laukā. Šņauc degunu maigi, izmantojot mīkstu salveti, citādi ap degunu var rasties apsārtums.
- Uzliec siltu kompresi. Samitrini roku dvieli siltā ūdenī un uzliec uz sejas, tas palīdzēs noņemt spiedienu sīnusos un atbrīvos deguna ejas.
Izmantojot salveti.
- Paņem salveti. Pārplēs to uz pusēm.
- Sarullē gabalu mazā bumbiņā. Tai vajadzētu būt aptuveni tavas nāss lielumā.
- Uzmanīgi ieliec bumbiņu nāsī. Otru salvetes bumbiņu ievieto otrā nāsī.
- Atslābinies un mierīgi elpo. Salvete palīdzēs absorbēt no nāsīm tekošo šķidrumu, un tev nevajadzēs visu laiku šņaukt degunu. Ja tev ir grūtības elpot caur degunu, elpo caur muti.
Izmanto lokālo ārstēšanu.
- Ierīvē padeguni ar smēri. Tam izmanto Rinogel. Uz krūtīm vari uzsmērēt Bronhogel, dziļi elpo, un iesnām drīz vien vajadzētu pāriet. Šī metode palīdz arī, ja ir aizlikts deguns.
- Paņem lielu bļodu un uzvāri ūdeni. Vārīto ūdeni ielej bļodā un iebāz tajā galvu, nepieskaroties karstajam ūdenim, un virs galvas uzliec dvieli. Pievieno ūdenim piparmētru, eikalipta vai kampareļļu un elpo karstos tvaikus 2-3 minūtes.
Lieto medikamentus vai bagātinātājus.
- Palūdz, lai ārsts tev izraksta kādu medikamentu. Aptiekās ir nopērkami daudz dažādi līdzekļi pret iesnām, no kuriem dažus var iegādāties tikai ar ārsta recepti. Ģimenes ārsts ieteiks tev vispiemērotākās zāles.
- Pamēģini cinka vai magnija tabletes. Magnija tabletes var palīdzēt asinsvadiem izplesties un atjaunot asinsriti gļotu dziedzeros. Cinks pozitīvi ietekmē starpšūnu reakcijas, kuras regulē ķermeņa sekrētus, piemēram, gļotas.
Ārstē cēloņus.
- Nosaki savu iesnu cēloni. Iesnas var izraisīt vairāki cēloņi – saaukstēšanās, gripa, auksts laiks, alerģijas, stress, pasīvā smēķēšana, vējbakas un garais klepus. Ja papildus iesnām ir citi simptomi, kā temperatūra vai sāpošs kakls, tad apmeklē savu ārstu, lai noteiktu, vai tā ir bakteriāla saslimšana vai vīruss, un nozīmētu piemērotāko ārstēšanas veidu. Saaukstēšanās parasti pāriet pašas no sevis, tikai jādzer daudz šķidruma un jāatpūšas, kā arī jāēd sildoši ēdieni, piemēram, zupas.
- Izvairies no nazāliem kairinātājiem. Iesnas var radīt dažādas alerģijas – pret putekšņiem, dzīvniekiem, lateksu, putekļu ērcītēm, pārtikas produktiem. Ja esi biežā saskarē ar kādu dzīvnieku vai augu, kas tev izraisa alerģisku reakciju, tad, visdrīzāk, bieži tiksi pie iesnām.
- Ja tu dzīvo vienā vietā ar dzīvnieku, pret kuru esi alerģisks, tad tev vajadzētu tikt vaļā no dzīvnieka, pārvākties vai lietot medikamentus pret alerģiju.
- Kārtīgi iztīri savu mitekli, lai atbrīvotos no putekļu ērcītēm, kā arī neturi tādus augus un nelieto pārtikas produktus, no kuriem tev ir alerģija.
- Iesnas var rasties no pārmērīgi sausiem vai aukstiem laikapstākļiem. Nopērc gaisa mitrinātāju, lai mitrinātu gaisu savās mājās. Jo gaiss būs mitrāks un siltāks, jo labāk jutīsies tavas deguna ejas. Sauss, vēss gaiss var bojāt deguna gļotādu un izraisīt rinītu. Sausās deguna ejas bieži kļūst kairinošas un tajās vieglāk sākties kādai infekcijai vai asiņošanai.