Iekārtojot dzīvojamo istabu, ir jaapsver daudzas lietas. Sākuma jasaprot, kam tā tiks izmantota, un tad jādomā tālāk. Balstoties uz to, kam istaba tiks izmantota, ir jāizsver savas izvēles attiecībā uz telpas izkārtojumu. Padari savu dzīvojamo istabu ievērojamu, sekojot dažām vadlīnijām mēbeļu izvēlē un apgaismojumā. Pievieno kādu mākslas darbu un istabas augu, lai radītu īpašu atmosfēru.
Izkārto mēbeles.
- Nosaki dzīvojamās istabas funkciju. Velti laiku tam, lai izdomātu, kāda būs istabas funkcija. Vai tev ir bērni, kuriem būs vajadzīga vieta, kur spēlēties? Vai tu bieži plāno organizēt ballītes? Vai istabā ir liels logs ar skaistu skatu? Istabas funkcijai jābūt galvenajai, pēc kuras vadīties, iekārtojot telpu.
- Ja tavā dzīvojamā istabā ir esošs fokusa punkts, piemēram kamīns vai skats pa logu, tad iekārto telpu pakārtoti tam. Izvieto sēžamos tā, lai visi redz fokusa punktu. Iegādājies rotējamus klubkrēslus, lai vajadzības gadījumā varētu pielāgot istabu citām izklaidēm.
- Dažas dzīvojamās istabas ir tik lielas, ka tās var sadalīt divās vai vairāk zonās. Ja tev ir vajadzīgs bērnu stūrītis, tad velti vienu telpas daļu tam. Izmanto kafijas galdiņu vai dīvānu, lai it kā norobežotu šīs daļas.
- Atstāj brīvu vietu ap durvju ailēm. Neliec mēbeles pārāk tuvu durvīm, viesiem, ienākot telpā, būtu jābūt pietiekami lielai atstarpei starp tām. Augus un citus priekšmetus arī liec kādu gabaliņu nost no durvju ailes. Tu negribēsi, lai taviem viesiem būtu jācīnās ar kaut ko, ienākot istabā. Telpa, kura nebūs pārbāzta, citiem liksies pievilcīgāka.
- Pārliecinies, ka istabā iespējams staigāt apkārt. Izkārto mēbeles tā, lai viesi sarunas laikā var staigāt apkārt nevis cauri istabai. Iekārtojot savu dzīvojamo istabu, tu pilnīgi kontrolē, kā cilvēki tajā pārvietosies.
- Pievērs uzmanību durvīm. Ja istabā ir tikai vienas durvis, tad grupē mēbeles pie pretējās sienas.
- Divas durvis pretī vienas otrai rada dabisku sadalījumu, kas tev atļauj katru istabas daļu izmantot citādi.
- Ja tev jādarbojas ar vairākām durvīm, tad vari istabu sadalīt vairākās zonās, katrai uzliekot īpašu uzsvaru.
- Pielāgojies istabas platībai. Ja istaba ir maza, centies to nepiestūķēt, bet, ja tā ir ļoti liela, varētu nākties palauzīt galvu, kā visu telpu izmantot.
- Padomā par telpas akcentiem un to, cik daudz vieta, kur izpausties, tev dota. Ja nepieciešamas papildus sēdvietas nelielā istabā, apsver iespēju iegādāties pārvietojamus krēslus un dīvānus, tas atļaus viegli pielāgoties atbilstoši situācijai.
- Ja istabā ir daudz brīvas vietas, iekļauj to telpas dizainā. Liela, atvērta dzīvojamā istaba var būt ļoti aicinoša. Lai ko arī tu darītu, uzturi līdzsvaru.
Izgaismo istabu.
- Radi vairākus gaismas slāņus. Nepaļaujies tikai uz vienu gaismas avotu savā dzīvojamajā istabā. Mēģini apvienot vairākas gaismas kārtas no dažādiem avotiem.
- Kombinē griestu, grīdas, sienas un galda lampas, lai iegūtu balansētu gaismu.
- Pievērs uzmanību stūriem. Ja istabas stūrī ir viena lampa, tad ieliec vēl vienu vai divas citās vietās, lai iegūtu līdzsvaru.
- Lai radītu iespaidu, ka ir augstāki griesti, izmanto garas gaismas.
- Ieinstalē gaismas regulēšanai reostatu. Reostats dod iespēju mainīt telpas atmosfēru, kad vien to vēlies. Ja tev patīk rīkot ballītes, izmantojot reostatu var iegūt iepriecinošu gaismu.
- Reostatu izmantošana ekonomē elektrību un pagarina spuldzīšu dzīves ilgumu.
- Konsultējies ar elektriķi,lai ieliktu reostatu savās mājās.
- Pielāgo gaismas istabas funkcijām. Ja tu plāno bieži skatīties televizoru, pārliecinies, ka gaisma neapžilbinās ekrānu. Ja dzīvojamajā istabā plāno strādāt, tad novieto lampu uz galda. Lasīšanai paredzētajam krēslam blakus noliec lampu, lai vari lasīt jebkurā dienas laikā.
Pievieno akcentus un dekorus.
- Pieliec sienas spoguli, lai padarītu istabu plašāku. Spogulis vizuāli telpu padarīs plašāku. Tas varētu labi palīdzēt istabās ar nelielu platību.
- Ja istabā nav daudz logu, ieliec spoguli, lai to vizuāli atvērtu. Ja logs ir tikai viens, noliec spoguli pie sienas tam pretī, radot efektu, ka ir divi logi.
- Ieklāj lielu paklāju. Paklāji, ja tos pareizi lieto, padara telpu daudz mājīgāku. Pārliecinies, ka paklājs ir pietiekami liels, lai nosegtu visu telpas sēžamo zonu. Ja paklājs būs pārāk mazs, tas radīs efektu, ka telpa ir mazāka un nevajadzīgi sadalīta. Turi paklāja malas kādu gabalu no durvīm, lai tavi viesi, ienākot istabā, neaizķeras aiz tā. Pārliecinies, ka visas mēbeles ir vai nu uz vai nost no paklāja. Nenovieto mēbeles ar vienu kāju uz grīdas un otru uz paklāja, jo tad tās šūposies.
- Izmanto vietu uz sienas, lai pakārtu mākslas darbus. Nopērc kādu oriģinālu mākslas darbu, lai padarītu savu dzīvojamo istabu dzīvāku. Aizej uz mākslas izstādi un atrodi darbu, kurš tev liek just kaut ko īpašu.
- Daudzos veikalos var nopirkt vienkāršus, masveidā printētus mākslas darbus. Vari izmantot tādus, ja vien tev tie patīk, taču nepiepildi visu māju ar lētām glezniņām.
- Īsti mākslas darbi ne vienmēr ir dārgi. Pārbaudi savas apkārtnes skolu mākslas izstādes, tu noteikti atradīsi kaut ko pievilcīgu par saprātīgu cenu.
4. Pievieno dzīvojamā istabā telpaugus. Istabas augi attīra gaisu un padara telpu mājīgāku. Nopērc augus podiņos, nokarenos augus vai novieto tos uz speciāliem plauktiem, lai padarītu istabu zaļāku. Labāk paliec pie viegli kopjamiem augiem, piemēram, papardēm, sukulentiem un citiem telpaugiem.